06 November 2010

Gurud: ostke tooraineid!

06.11.2010, 09:27
Pärast USA keskpanga teadet jätkata ülimadalate intressidega ja pumbata majanduse veel sadu miljardeid dollareid juurde on kaks kuulsat investeerimisguru Jim Rodgers ja Mark Mobius jõudnud investeerimismaailmale korrata on igihaljast mantrat: “Ostke tooraineid”.

„Dr. Bernanke ei saa kahjuks aru majandusest, ta ei saa aru valuutadest, ta ei saa aru finantsidest,“ kommenteeris USA keskpanga juhti Oxfordi ülikoolis esinenud investor Jim Rodgers. „Ainuke mida ta jagab on raha trükkimine. Tema terve intellektulaane karjäär seisneb rahaprintimise õppimises. Anna vennale trükipress ning ta paneb selle tööle nii kiiresti kui võimalik,“ kritiseeris Rogers jõuliselt Bernanke rahaüleujutamise poliitikat. „Valuuta väärtuste lahjendamine pole kunagi töötanud,“ lisas Rogers.

Investeerimisguru soovitas teda kuuluma tulnud üliõpilastele hüljata oma plaanid töötada Wall Streetil või Londoni finantskeskuses ning õppida selle asemel põllumajandust ja maavarade kaevandamist. Rogers (kes ennustas juba 1999. aastal ette globaalset toorainerallit) soovitab endiselt panna raha reaalsetesse varadesse nagu selleks on metallid ja põllumajandustooted.

Täpselt samasuguse jutuga tuli lõppenud nädalal välja ka teine investeerimisguru Mark Mobius, kes arvab et USA Keskpanga võlakirjade kokkuostmise plaan kergitab globaalselt aktsiaid ja tooraineid muudkui kõrgemale ja kõrgemale. „Meil püsib turgudel nüüd mingi aeg optimistlik stsenaarium. Toorained on meie jaoks üks suur valdkond. Me usume väga kõrgetesse toorainehindadesse ja seetõttu investeerimine toorainega tegelevatesse firmadesse,“ lisas Mobius.

Tempeltoni fondi juhi sõnul tähendab USA keskpanga rahapumpamine majandusse rekordilisi toorainehingu ning dollari odavnemist on võimatu vältida.

Föderaalreserv lubas oma 3. novembri koosolekul kuni 2011. aasta juunini osta turult täiendavalt kokku 600 miljardi dollari eest pikaajalisi valitsuse võlakirju. Lisaks andis USA keskpank mõista, et ülimadalad intressimäärad püsivad veel Ühendriikides mõnda aega.

No comments: